2 Ocak 2012 Pazartesi

Juha (1999)

Dedim ya, demişimdir kesin, bi yönetmeni sevdiysem, obsesifleşiyorum, ürettiği her filmi izlemek istiyorum, ama işte dünyanın gailesi falan filan derken-yalan-Juha'yı yeni izleyebildim.

Sevgili Aki Kaurismäki'nin Kati'siyle çektiği yamulmuyorsam 9 filmden bir tanesi. Film baştan sona müzikli, konuşma yok, eski zaman filmleri gibi diyaloglar altyazı geçiyo, siyah beyaz, romandan devşirme hikayesi pektürkfilmizlerler için aşina: fakir kız, zengin adam, kandırıkçılık, pişmaniyet filan..Benim pek hazzettiğim bi yönetmen olunca filmdeki göndermelere tikkat kesildim, misal:

- Bi sahnede arkadaki tahtada "Arrest this men. Sam Fuller" yazmakta idi, cahildim, neydi bilmiyordum, bi de baktım ki Samuel Fuller  efsanenin önde gideniymiş, beybaba "I Shot Jesse James" i çekmiş ya la (o son çalgı çengiyi izlemeyecektim).Jesse James diyince aklıma Brad Pitt gelmesi de fena. Aslında Sam amca gayet senarist bi bünye, gani gani yazmış-çekmiş, birçok ismi etkilemiş, Tim Robbins ve Tarantino onun hakkında belgesel yapmış. Eleştireni de eksik olmamış, ama totalde sevilmiş, ben de sevdim, öncesinde saygı duydum. İşte nerden nereye geldim, film san'atı böyle bişey, insanı alıp ordan oraya savuruyo, savrulurken ne öğrenebilirsem kardır dedirtiyo.

- Bi de ters Nazarin afişi var, bunu görmeyeni dövüyolar zaten. Afiş niye ters, ben onu bilemedim işte, onu bileydim iyiydi. (o son üsküdara giderkeni izlemez olaydım).

Başka da dikkatimi çeken bişe olmadı, zate bunları da kim olsa görür, öyle nihat beyan..Tırıvırı şeysinden öğrendiğimi de paylaşiym giderayak, (demişken Ankara Sanat Tiyatrosu giderayak güzel bi oyunmuş, izlemek ilazım). Filmdeki zengin adamı canlandıran Andre Wilms'in fince namına bişey bilmediğinden mütevellit sessiz çekilmiş film, kendisi Le Havre'da da oynadı, ya zaten AkiKa'nın sevdiğim bi yanı da, her filminde aşina yüzlere rastlama ihtimali. Öyle seviyo ki oyuncularını, belli, hiç ayırmamış yanından, figüranlar bile tanıdık. Başka bi zaman Le Havre'dan da bahsetmek dileğiyle- ki o da  The Renegades'i tanıma vesilesi olmuştur- gelsin Matelot:

                                                            

4 yorum:

equinox dedi ki...

filmi nerde buldunuz?
satin mi aldiniz?

Le Havre hakkinda biraz birseyler yazmaya çalistik, ilginizi çekerse:
http://www.blogger.com/blogger.g?blogID=809046972964974425#editor/target=post;postID=7467657903887291161

bu yönetmenin 80lerden beri tüm külliyati ile ilgileniyorum...
nerden nasil edinebilecegim konusunda bilginiz varsa ve paylasirsaniz sevinirim.

equinox dedi ki...

cevap alamadim gerçi ama neyse ben kendi cevabimi vereyim...gereksizmis zati sormak.
amazondan isteyiverdim 11DVDlik külliyat, 10 gün içinde elimde olacak. merci internet.

korkuluksuz köprü dedi ki...

kusura bakmayın, sorunuzu bugün gördüm, bu aralar bloga giremiyorum maalesef, gerçi cevaba gerek kalmamış, öyleyse ben de le havre ile ilgili güzel, özenli yazınızı okuduğumu söylemek isterim. Sevdiğim bu yönetmenin geçtiğimiz aylarda Alman Kültürde festival kapsamında kısalarını izledim, külliyatta vardır kesin: Those Were the Days, Rocky VI, Rich Little Bitch, Thru the Wire. Gene tanıdık simalar, güzel müzik, izlemediyseniz henüz tavsiye ederim.

Adsız dedi ki...

must check qBemWRAz [URL=http://www.moncler-outlet2013.org/]cheap moncler[/URL] suprisely CdBjJSMf [URL=http://www.moncler-outlet2013.org/ ] http://www.moncler-outlet2013.org/ [/URL]

Related Posts with Thumbnails